Richard Burns Rally

rbrokladka_classic_pcdvd Producent: Warthog Entertainment
Wydawca
: SCi Games/Eidos Games
Polski Wydawca: Licomp Empik Multimedia
Dostępny na: PC, PS2, Xbox
Data premiery:
PC: Świat / Polska: 3 września 2004 / 22 października 2004
PS2: Świat / Europa / Polska: 1 czerwca 2004 / 9 lipca 2004 / 9 sierpnia 2004
Xbox: Świat / Europa / Polska: 1 czerwca 2004 / 9 lipca 2004 / 9 sierpnia 2004
Nośnik:
PC: 2 CD / 1 DVD
PS2: 1 DVD
Xbox: 1 DVD
RBR jest niekwestionowanym, najlepszym symulatorem rajdowym, jaki kiedykolwiek powstał. Aktualnie ciągle ulepszany przez fanów doczekał się tras, które są wiernym odwzorowaniem prawdziwych odcinków specjalnych (odwzorowano nawet firanki w oknach przydrożnych domów), a także wielu aktualnych samochodów,których fizyki tworzone są w większości na podstawie homologacji FIA i dokumentacji wozu sportowego.

RBR to przede wszystkim fantastyczna, bliska realizmowi fizyka jazdy. Część osób może twierdzić, że to tylko gra, że nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ale szybko okazuje się, że jest inaczej, gdyż RBR pozwala zrozumieć jak działa prawdziwy samochód rajdowy podczas szybkiej jazdy. Pozwala zagłębić zagadnienia, takie jak: transfer masy, hamowanie lewą nogą, odciążanie tyłu, dociążanie przodu, jazda w poślizgu, kontra pożegnalna i wiele innych ciekawych praw, z którymi kierowcy rajdowi muszą się zmierzyć. Tego nie daje żadna inna gra samochodowa!

Wszystkiego można nauczyć się w grze i próbować umiejętnie przenieść do rzeczywistości. W wirtualnym świecie funkcjonuje to w nieco innej skali, ale zasady działania i odruchy, czyli praca rąk i nóg, a także głowy są niemal identyczne. Gra jest świetnie dopracowana i uczy wielu mechanizmów, a dzięki realistycznemu poziomowi uszkodzeń - wpaja nam, że dojeżdżanie do mety, szanowanie samochodu, utrzymywanie tempa i koncentracji bezwzględnie przekładają się na końcowy sukces. Równie dobrze odwzorowane są setupy samochodów, pomagają zrozumieć  zależności pomiędzy ustawieniami. Często, jeżdżąc w realnych rajdach, nie ma możliwości sprawdzenia wszystkich ustawień, gdyż zawodnicy (zwłaszcza początkujący) nie wiedzą po prostu co zrobić z Proflexem czy kątami w swojej rajdówce. I tu z pomocą przychodzi RBR - możemy sprawdzić co się dzieje przy takim, a nie innym ustawieniu amortyzatora, kątów, szper, czy ciśnień w oponach. I nie chodzi tutaj o idealne odwzorowanie, a o kierunek i efekt zmian.

Do gry w RBR potrzebny jest komputer PC, (w niskich detalach wystarczają już konfiguracje sprzed kilku lat), komputerowa kierownica i nośnik z grą.Richard Burns Rally nie był udanym produktem marketingowym. Wydany w pośpiechu przed Colinem 3 posiadał wiele błędów, a sama gra była mocno niedopracowana.

W kodzie gry można się także natknąć na kilka niedokończonych “wątków”. Do tego trudna i niedopracowana fizyka spowodowały, że gra sprzedała się słabo, a firma, która ją zrobiła – Warthog, stanęła na skraju bankructwa i została wchłonięta przez Eidos. Dopiero w późniejszych latach fani zrobili z RBR-a legendę. Wydając niezliczoną ilość modyfikacji poprawili i wciąż poprawiają oraz rozwijają dzieło Warthoga dodając kolejne mody, trasy, modele samochodów i dodatkowe funkcjonalności łącznie z niezwykle zaawansowanym i nowatorskim trybem on-line. W dniu pisania artykułu (Marzec 2010) niemal 6 lat po premierze (!) Richard Burns Rally przeżywa rekordowe zainteresowanie, a graczy przybywa z dnia na dzień, nawet w najbardziej egzotycznych krajach. Dopiero teraz dostępne są narzędzia i wiedza niezbędna do produkcji tras, a co za tym idzie spora szansa na ich oczekiwany wysyp, a nowe trasy (realnie odwzorowane) zaraz obok fizyki są
kwintesencją “Ryśka”.

Cały czas powstają nowe samochody, a duża ilość zawodników startujących w niższych klasach (A6, A5, N3, H) zwróciła uwagę modelerów i w tej chwili jest szansa, że spora ilość mniejszych modeli zasili te klasy.

Richard Burns Rally to z pewnością nie gra dla każdego, ale każdy może posmakować mocnych wrażeń podczas gry. W chwili, gdy zaczynasz panować nad samochodem zaczynasz rozumieć geniusz Richarda, gdy dochodzi do tego ściganie się on-line po wirtualnych odcinkach specjalnych rajdów zaliczanych do Mistrzostw Polski... Emocje realistyczne!

Przydatne linki:

 

Poprawiony ( piątek, 22 października 2010 01:12 )