N4

Klasa N4

O powstaniu grupy FIA zadecydowała w 1982 roku. Ustalono, że samochody N-grupowe budowane będą na bazie aut produkcyjnych sprzedawanych masowo. Ciekawostką jest to, że w pierwszych latach istnienia grupy N, o rodowodzie rajdówki  przypominało wnętrze auta, z pozostawioną tylną kanapą i tapicerką wnętrza. Względy bezpieczeństwa zadecydowały, że obecne rajdówki N-grupowe pozbawiane są wszystkich niepotrzebnych elementów kabiny.

Grupa dzieli się na klasy w zależności od pojemności silnika. Najmocniejszą klasą jest N4 – są to samochody o pojemności silnika do 2000 cm3, z turbosprężarką i napędem na  4 koła.  Po modyfikacjach określonych przez homologację, do których należy montaż odpowiedniego zawieszenia, modyfikacja układu dolotowego i wydechu oraz wstawienie klatki bezpieczeństwa, foteli załogi, powstaje auto najpopularniejszej klasy rajdowej w Polsce.

Legendarne Mitsubishi Evo i Subaru Impreza w specyfikacji klasy N4 rządziły na polskich oesach w ostatnich latach niepodzielnie.  W ostatnich dwóch latach uległo to jednak zmianie dzięki wprowadzeniu samochodów klasy S2000, istniejącej w ramach grupy N.

N4 w RBR
N4 ma swoich wiernych fanów. Auta są bardzo szybkie, tak też się zbierają. Napędzane obie osie pomagają w wyjściu z wielu opresji. Prowadzą się bardziej przewidywalnie niż WRC.

Aktualnie dostępne modele w wirtualnych rozgrywkach:

1.Ford Escort Cosworth gr.N
2.Mitsubishi Lancer Evo 6
3.Mitsubishi Lancer Evo 6 TME
4.Mitsubishi Lancer Evo 7
5.Mitsubishi Lancer Evo 8
6.Mitsubishi Lancer Evo 9
7.Subaru Impreza N10
8.Subaru Impreza N11
9.Subaru Impreza N12
10. Subaru Impreza N14
11. Subaru Impreza N14 URT

W produkcji:

1.Mitsubishi Lancer EVO V N4
2.Mitsubishi Lancer EVO X N4
3.Subaru Impreza N15 N4 (model by: Siadły)
4.Subaru Impreza N14 N4 (model by: Siadły)

Duda / Hundla, Mitsubishi Lancer EVO 9:

evo_kajto_real

evo_kajto_rbr


Poprawiony ( czwartek, 30 września 2010 13:10 )