Strona 1 z 1

Regulamin forum E-RAJDY.PL

PostNapisane: Pt, 27 mar 2009, 02:25
przez FIA
Regulamin forum E-RAJDY.PL

Każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z poniższym regulaminem pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. KAŻDORAZOWE, CZYNNE SKORZYSTANIE Z FORUM OZNACZA AKCEPTACJĘ TEGO REGULAMINU. (Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś terminu, zajrzyj do słowniczka na dole strony).

I. Na łamach forum kategorycznie zabrania się:

1. Umieszczania treści obraźliwych lub oszczerczych względem KOGOKOLWIEK.
2. Umieszczania treści wulgarnych
3. Uprawiania i propagowania piractwa w sensie łamania praw autorskich
4. Umieszczania treści niezgodnych z polskim prawem (nieujętych w punktach 1-3)
5. Umieszczania wszelakich reklam bez uzgodnienia z administracją forum
6. Umieszczania reklam i wątków dotyczących jakichkolwiek wirtualnych rozgrywek bez uzgodnienia z E-RAJDY.PL

II. Użytkownik zobowiązany jest dbać o porządek na forum; w tym celu należy:

1. Unikać zakładania wątków dotyczących tematów wielokrotnie już omówionych i/lub kwestii uznawanych na forum za oczywiste. By tego uniknąć, należy:

a) użyć wyszukiwarki forum. Ilość tematów na forum jest duża i najprawdopodobniej ktoś zadał już pytanie, które chcesz zadać Ty.
b) upewnić się, że rozwiązanie problemu nie znajduje się w zasięgu ręki w postaci instrukcji do danego urządzenia/programu.

2. Unikać powielania istniejących już wątków. Przed założeniem wątku dotyczącego jakiegoś zagadnienia sprawdź czy taki temat nie został już założony.
3. Nowe wątki zakładać w odpowiednich działach. Każdy z działów ma opis określający jego tematykę.
4. Powstrzymywać się przed umieszczaniem podobnych tematów/postów w kilku miejscach jednocześnie.
5. Wątki tytułować konkretnie, w sposób mówiący w skrócie o tym, czego dotyczą - czyli nie: "Pomocy!", "Co się dzieje?", "Pilne!" etc.
6. Unikać zbaczania z głównego tematu wątku (OT), ze szczególnym uwzględnieniem osobistej wymiany zdań (sprawy prywatne należy załatwiać przez PW).

III. Kary i ograniczenia

1. Posty i wątki niezgodne z regulaminem będa usuwane lub ich treść będzie modyfikowana przez moderatorów, w szczególnych przypadkach nakładane będą ostrzeżenia.
2. Awatary, podpisy i inne pola pozostawione do dyspozycji użytkownika również mogą być modyfikowane, a niekiedy blokowane, jeżeli będą zawierać niedozwolone treści.
3. Użytkownicy nagminnie łamiący regulamin i ignorujący upomnienia moderatorów powinni liczyć się z zablokowaniem dostępu do forum.
4.Także jednorazowe przewinienia uznane przez któregoś z administratorów/moderatorów za ciężkie mogą zaowocować tym samym bez uprzedniego upomnienia.

a) Zablokowanie dostępu do forum (zwane banem) może mieć następujący charakter:
- permanentny - konto zostanie zablokowane na zawsze bądź usunięte z bazy forum.
- poprzez IP komputera (a w skrajnych wypadkach całej podsieci) - użytkownik w ogóle nie będzie mógł się połączyć z forum.
- każde jego nowe konto będzie natychmiast usuwane w przypadku stwierdzenia, że właściciel jest osobą niepożądaną.
b) Trzecie ostrzeżenie spowoduje zablokowanie możliwości pisania na forum.
c) Rok po otrzymaniu ostatniego ostrzeżenia można się ubiegać o ich skasowanie, wnioski należy wysyłać przez pw forum do użytkownika e-rajdy.pl wraz z wyjaśnieniem za co były wszystkie posiadane ostrzeżenia.
d) Portal e-rajdy.pl zastrzega sobie prawo do odmowy bądź skasowania tylko wybranych ostrzeżeń. (punkt c zostanie wprowadzony w życie 20 stycznia 2009 roku)

IV. Dodatkowe postanowienia

1. Przeczytaj opisy działów i zapoznaj się z najważniejszymi zagadnieniami omawianymi na forum poprzez pobieżne przynajmniej przejrzenie przyklejonych tematów w poszczególnych działach. Pomoże Ci to zorientować się w zasadach forum i uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

2. W przypadku, gdy nie możesz znaleźć swojego tematu/posta, użyj opcji "zobacz swoje posty " - być może został on przeniesiony do innego działu. Jeżeli nie możesz danego tematu znaleźć na liście swoich postów, najpewniej został on usunięty.

3. W sytuacji opisanej w punkcie 2., nie zakładaj ponownie identycznego tematu, a ZWŁASZCZA nie zakładaj tematu "dlaczego post X został usunięty?"; zamiast tego zastanów się, czy nie naruszał on regulaminu. Możesz też poprosić o pomoc kogoś z grupy moderatorów .

4. Z opcji "cytuj" (ikona w poście, który chcesz zacytować) korzystaj z rozsądkiem, skracając długie posty tak, aby zostawić tylko ten fragment, do którego bezpośrednio odnosi się odpowiedź.

5. Unikaj cytowania wyświetlanych w poście obrazków (przy cytacie trzeba usunąć znacznik ). Wskazane jest też sprawdzenie, czy przez pomyłkę nie przypisuje się czyichś słów innej osobie.

6. Nie stosuj nieuzasadnionego formatowania czcionki: nie pogrubiaj całego tekstu (pogrubienie stosuje się dla wybranych, ważnych fragmentów tekstu) i nie pisz wielkimi literami (w Internecie oznacza to krzyk).

7. Jeżeli nie wiesz, co oznaczają stosowane w postach skróty typu IMHO, LOL, ROTFL, AFAIR, BTW, RTFM, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej, aby się tego dowiedzieć.

8. Staraj się pisać poprawną polszczyzną. Przed wysłaniem posta sprawdź, czy nie ma w nim błędów ortograficznych, interpunkcyjnych lub literówek. Jeżeli zobaczysz błędy już po umieszczeniu wiadomości na forum, użyj opcji "zmień", żeby je poprawić. Posty zawierające rażące błędy ortograficzne lub napisane całkowicie niezrozumiale mogą być usuwane z forum przez moderatorów.

9. Formułuj swoje pytania precyzyjnie, podając niezbędne szczegóły. Pisząc niejasno, marnujesz czas osób, które chcą Ci pomóc (swój również). Jeżeli szukasz rozwiązania jakiegoś problemu, podaj, jakie możliwe rozwiązania były już testowane - pomoże to w szybszym znalezieniu właściwego.

10. Nie proś, żeby użytkownicy forum wypełniali za Ciebie Twoje obowiązki. Na forum nie wolno zamieszczać postów z prośbą o zrobienie "zadań domowych" bądź podanie odpowiedzi w testach/konkursach.

11. Nie krytykuj i nie podważaj autorytetu administratorów/moderatorów w kwestiach regulaminowych i nie tylko. Jest to prosta droga do opuszczenia forum.

12. Niniejszy regulamin nie ma charakteru ostatecznego; będzie w miarę potrzeb zmieniany lub uzupełniany za pomocą przyklejonych tematów bądź ogłoszeń zamieszczanych w dziale "Biuro e-rajdy.pl". Wskazane jest sprawdzanie co jakiś czas, czy w wymienionym dziale pojawiły się nowe topiki administracyjne. O poważniejszych zmianach użytkownicy będą informowani za pomocą metod dostępnych administracji (posty, PW, maile).

12. Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane na forum przez użytkowników. Użytkownik ma prawo do modyfikowania treści swoich postów, nie ma jednak prawa żądać od administracji usunięcia swoich postów, bowiem decyzja o umieszczeniu ich na forum jest traktowana jako równoznaczna z decyzją przeznaczenia ich do użytku publicznego.

PODSTAWOWE TERMINY:

GOŚĆ - osoba niezarejestrowana na forum. Może czytać wątki i korzystać z wyszukiwarki forum.

UŻYTKOWNIK (uczestnik) - osoba zarejestrowana na forum. Może zakładać nowe wątki, odpowiadać w istniejących, głosować w ankietach i zakładać własne, edytować (zmieniać) swoje posty.

MODERATOR - osoba zarejestrowana na forum, odpowiadająca za utrzymanie na nim porządku. Oprócz posiadania uprawnień uczestnika forum może zamykać (blokować) wątki, przenosić je do innych działów, dzielić wątki wielotematyczne, usuwać z forum wątki i wybrane posty, usuwać z postów i indywidualnych pól użytkowników treści niezgodne z regulaminem, zwracać uwagę użytkownikom nieprzestrzegającym zasad obowiązujących na forum, a w sytuacji braku poprawy - blokować konkretnym użytkownikom dostęp do forum.

Administracja forum NIE PRZYJMUJE zgłoszeń osób chętnych do zostania moderatorami.

Powoływani w razie potrzeby nowi moderatorzy są wybierani wyłącznie przez administrację forum.

ADMINISTRATOR - osoba zarządzająca forum. Może wszystko.

NICK - pseudonim użytkownika.

AWATAR (emblemat) - obrazek wyświetlany pod nickiem użytkownika. Ustawia się go w profilu, wybierając z galerii lub wysyłając własny obrazek, zgodny z wymaganiami technicznymi określonymi w profilu.

Awatar jest jednym z elementów ułatwiających identyfikację użytkownika forum, dlatego warto wybrać taki, który nie będzie mylił się z innymi awatarami. Nie wolno kopiować awatarów uczestników forum (nie dotyczy to awatarów dostępnych w galerii) - chyba że posiadacz danego awatara wyrazi na to zgodę. Ze względu na ograniczenia reklamowe w awatarach nie wolno umieszczać żadnych adresów internetowych. Niedozwolone są również napisy imitujące rangi forumowe.

PROFIL - zbiór danych i indywidualnych ustawień forum danego uczestnika. W profilu użytkownik może m.in. wybrać jeden z dostępnych tematów kolorystycznych forum, przygotować/zmienić swój podpis. Część informacji o uczestniku jest dostępna innym osobom korzystającym z forum (np. liczba postów, adres prywatnej strony www).

WĄTEK (topik, temat) - oddzielna rozmowa w danym dziale, której tytuł jest wyświetlany na liście.

POST - pojedyncza wypowiedź uczestnika w danym topiku.

PW (prywatna wiadomość) - wewnętrzna korenspondencja forum. Korzystając z ikony umieszczonej w każdym poście dowolnego użytkownika forum, można wysłać do niego prywatną wiadomość, niepublikowaną na forum.

BAN - zablokowanie danemu użytkownikowi dostępu do forum. Banowani są uczestnicy nieprzestrzegający zasad forum i niereagujący na upomnienia moderatorów.

Regulamin obowiązuje od 25 Września 2008 roku.

Najważniejsze zasady użytkowania forum opisane są Tutaj